Forum žena SDP-a Maruševec obilježio Svjetski dan seoske žene

Aktualno 17. listopada 2016

Povodom obilježavanja Svjetskog dana seoskih žena, 15. listopada, članice Foruma žena SDP-a Maruševec obilježile su taj dan posjetom nekoliko vrlo aktivnih i društveno angažiranih žena s područja Općine Maruševec. Kako je istaknula predsjednica Foruma Andreja Lepen želja je bila da svake godine prigodnim posjetom i druženjem sa ženama iz općine, koje su istaknute u nekom području djelatnosti ili su cijeli svoj život provele živeći i radeći na selu, obilježi taj dan, jer nažalost još je uvijek rad žena na selu nedovoljno priznat, što potvrđuje i činjenica da taj dan većinom obilježavaju županije i veliki gradovi, dok ga općine zanemaruju. To su pokazali i rezultati nekoliko istraživanja, da su ruralne žene u nepovoljnijem položaju, te njihov doprinos društvenoj zajednici nije u dovoljnoj mjeri prepoznat. –Stoga smo u Forumu žena odlučile da u našoj Općini svake godine povodom obilježavanja ovog dana, posjetimo nekoliko žena koje su istaknute u nekom području djelovanja, no isto tako želja nam je odati priznanje svim ženama jer gotovo su sve one uz svoj redovan posao i obitelj, angažirane u poljoprivrednim poslovima, ali i aktivne u društvu, privatnom biznisu ili udrugama, što često zbog njihove samozatajnosti nije poznato – kazala je predsjednica Foruma žena Andreja Lepen te dodala da je stoga ovaj prvi put Forum posjetio tri istaknute žene, uspješnu poduzetnicu Tatjanu Cesar Martinčević, predsjednicu KUD-a „Klaruš“ Anu Rehvald i vlasnicu OPG-a Ljiljanu Kundija.

IMG-20161015-WA0008Tatjana Cesar Martinčević, uspješna je poduzetnica, majka dvoja djece, prije svega energična i inspirativna žena, inače molekularni biolog po zanimanju, koja je uspješno uskladila obiteljski život i posao. Inače rodom iz Međimurja, tijekom fakultetskog obrazovanja i udaje, preselila se u Cerje Nebojse i, iako je svoj poslovni put zamišljala u znanstvenom radu, zajedno sa suprugom počela je stvarati obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje je danas najveći i najprepoznatljivi primjer seoskog turizma u općini, ali i šire izvan granica županije i države. Od male obiteljske tvrtke koja se bavila peradarstvom, okrenuli su se visokorazvijenom OPG-u, koji uz bogat gastronosmki sadržaj, sadržaje u prirodi za obitelji, djecu, poslovna i svečana druženja uvijek radi na nečem inovativnom, u čemu Tatjana uvijek ima nove i zanimljive poslovne ideje. Na početku je, a i sada još uvijek, bilo izuzetno teško stvoriti prepoznatljivost OPG-a, no kvalitetom i vrhunskom uslugom su to uspjeli, iako ističe da bi bilo lakše da se male proizvođače okupi putem zadruge i uz podršku lokalne samouprave pomogne im da se razvijaju. Kako ističe, kao žena u muškom poslu kao što je peradarstvo, i inače jedina žena, ujedno i tajnica u Udruzi valioničara, susretala se s muškim komentarima, no najvažnija joj je podrška obitelji uz koju je sve izdržala. Uz svoj posao posebnu pažnju posvećuje zdravoj prehrani, sportskom životu, sve u skladu s prirodom i poslom koji živi, te razvijanju poslovanja ponudom novih sadržaja kao što su teambuilding, provođenjem projekata vezanih za nove smještajne kapacitete, apartmane, te novu infrastrukturu za različite dodatne sadržaje koje razvijaju zajedno s prijateljima, poduzetnicima iz Engleske koji su se doselili u Cerje Nebojse.

Sljedeća žena koju smo posjetili je vlasnica OPG-a Ljiljana Kundija, kod koje su nas dočekale sve tri generacije žena iz obitelji. Uspješan obiteljski život uskladila je s uspješnim vođenjem obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva koje se bavi proizvodnjiom povrća. Brojni su problemi s kojima se svakodnevno susreće u svom poslu, od 2003. kada je osnovala OPG,  kao što su plasman proizvoda, koji bi kako i ona ističe velikim dijelom riješilo osnivanje zadruge, a koje za sada prodaje na kućnom pragu, preko otkupa i na tržnicama, a njezini kupci dolaze i izvan granica jer su proizvodi prepoznati kao kvalitetni i dobri. Ljiljana je aktivna i u društvenom i kulturno-umjetničkom životu općine. Tako djeluje u Udruzi žena Jurketinec, ali i KUD-u „Klaruš“ u kojem se osim pjevanja, bavi i koreografijom. Bez podrške obitelji i njezino dvoje djece ističe to ne bi bilo moguće, a kao žena u ruralnoj sredini susretala se s raznim komentarima, no na to se ne obazire i ističe da je više sloge da bi bilo i lakše prevladati probleme.

20161015_182757_v3Na kraju, posjetili smo predsjednicu KUD-a „Klaruš“ Anu Rehvald, inače ženu koja je cijeli svoj životni vijek provela radeći kao nastavnica hrvatskog jezika (i povijesti) u OŠ Antun Blažić Šimun, današnja OŠ Gustav Krklec Maruševec, a u kojoj danas kao nastavnica radi i njezina kćer.  Gospođa Rehvald, s ponosom se prisjetila 1. rujna 1963. kada je počela raditi u osnovnoj školi, koja je tada brojila 758 učenika (u usporedbi s danas kada zajedno s dvije područne škole broji nešto više od 400 učenika) i obrazovala generacije učenika, od kojih su mnogi uspješni ljudi, te i danas kada je sretnu zahvalni su joj što je bila tako „huda“. Bilo je tu i tužnih priča, no kako sama kaže uvijek treba razmišljati pozitivno. Žene su tada činile većinu kolektiva, no primjećuje ravnatelji su bili samo muškarci. Susretala se s mnogim komentarima, no podrška supruga, također nastavnika u školi, bila joj je izuzetno važna i lakše se nosila sa svime. Inače, gospođa Rehvald dobro je poznavala i književnika Gustava Krkleca koji je često dolazio u Maruševec, ali i druge pisce s kojima ju je upoznao, a nakon umirovljenja i dalje je ostala aktivna. 1998. osniva se KUD „Klaruš“, čija predsjednica postaje upravo ona. Prisjećajući se tih početaka KUD-a, od kada su entuzijastično skupljali sredstva za prve osnovne istrumente i nošnje, do danas kada KUD broji preko 120 članova, većinom mladih, i ima održanih 341 nastup po cijeloj Hrvatskoj i inozemstvu, ističe da ju upravo taj rad s mladima održava vitalnom, uz čitanje, bez kojeg ne može zamisliti ni danas život.

IMG-20161015-WA0009 (1)Možda najbolje upravo ona opisuje život žena na selu, bilo da su istaknute, bilo da su samozatajne i rade svakodnevno posao koji se već podrazumijeva da se mora uskladiti uz redovan posao i obitelj, a to je da selo ima svoje zakone, i ako se samo malo izdigneš iznad „propisanog“ nisi baš na dobrom glasu. No, ono što su sve žene istaknule je da treba slijediti svoj cilj i ne se zamarati s negativnim komentarima. Valja istaknuti da sve te žene redom krasi velika energija, pozitivan duh i iskrenost, što su i same istaknule kako nam najviše nedostaje, kao i poštovanje, te posebno veća podrška među ženama, ali i općenito među ljudima. Naravno, kako to biva u druženju sa ženama, odmah su pali i novi prijedlozi aktivnosti, povodom obilježavanja Dana žena, stoga i ovom prilikom pozivamo sve zainteresirane žene da nam se priključe u radu Foruma žena SDP-a Maruševec, posebno one žene koje se žele baviti društvenim djelovanjem, a ne žele biti isključivo stranački aktivne jer upravo je to poanta Foruma, zajedničke aktivnosti žena u različitim društvenim područjima, s ciljem podizanja svijesti, posebno u ruralnim sredinama, o važnosti doprinosa žena društvenim zajednicama.

Obilježavanju Svjetskog dana seoskih žena pridružila se i predsjednica županijskog Foruma žena Livija Faić.